Türkiye’de en çok şubeye sahip 5 banka

Banka Şubeleri

Aslında hepimiz artık internet bankacılığı ve mobil bankacılığı aktif olarak kullanmaya başladık, ama yine de her parasal problemimizi internet üzerinden çözmemiz mümkün değil. Sürekli ziyaret etmesek de, çalıştığımız bankanın şubesine elbette uğramamız gerekiyor ara sıra. Bazen şube evimizin, iş yerimizin dibinde oluyor. Bazense 100 km yol kat etmemiz gerekiyor şubeye ulaşabilmek adına.

Şube sayıları, banka seçimi yapacak kişilerin titizlikle dikkat ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Şube sayısının fazlalığı, nakite olan ihtiyacınızı daha kolaylıkla gidermenizi sağladığından, şube sayısı çok  olan bankalar müşterilerce daha çok tercih ediliyor.

sube224146655

Türkiye Bankalar Birliği’nin güncel verilerine göre Türkiye’de 47 adet banka hizmet vermekte. Bu bankaların yurtiçinde toplam 10902, yurtdışında da 80 şubesi bulunuyor. Şube sayısı konusunda en büyük paya sahip olan ilk beş bankayı şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş

Kamusal sermayeli en büyük mevduat bankası olan Ziraat Bankası’nın yurtiçi şube sayısı 1785. Yurtdışında da 27 şubesi bulunan Türkiye’nin en eski bankası, şube sayısı olarak Türkiye’nin bir numarasıdır.

  1. Türkiye İş Bankası A.Ş

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli bankası olan Türkiye İş Bankası, 1352 yurtiçi ve 23 yurtdışı şube sayısıyla Ziraat Bankası’nı takip etmektedir. İnternet bankacılığından tutun da bankamatiklere kadar bir çok alanda hizmeti Türkiye’ye getiren ilk banka olarak İş Bankası’nın şubelerine Türkiye’nin her yerinde rastlamak mümkündür.

  1. Türkiye Garanti Bankası A.Ş

Teknolojik yatırımları ile beğeni toplayan, Türk bankacılık sektörünün dört yapraklı yoncası Garanti Bankası, 971 yurtiçi  9 yurtdışı şubesi ile, Türkiye’de en çok şubeye sahip üçüncü bankadır.

  1. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş

Türkiye’de ki en büyük dördüncü özel banka olan Yapı ve Kredi Bankası, banka şubesi sayısı olarak da rakipleri arasında dördüncü sırada bulunmaktadır. Güncel rakamlara göre Yapı ve Kredi Bankası’nın Türkiye’de 962, yurtdışında ise 1 şubesi mevcuttur.

  1. Türkiye Halk Bankası A.Ş

Kamusal sermayeli bir diğer mevduat bankası olan Halkbank, 957 yurtiçi, 5 yurtdışı şubesi ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Bank Teller Counting Money for Customer --- Image by © Duncan Smith/Corbis

No votes yet.
Please wait...