Sürekli Yorgunluk Hissine Karşı Yapabilecekleriniz

Yorgunluk herkesin muzdarip olduğu şeydir. Önemli bir işin var, ders çalışacaksın ama yorgunluk her şeyi yarım bıraktırıyor. Önemli olan şeyleri görmememize neden olur. Lanet bir şeydir aslında, tatlı tatlı bizi yastığımıza, yorganımıza sürekler, çünkü çok yorgunsun yatmak istersin. Şimdi aşağıda sizlere bölüm bölüm olarak ele aldığım çözümlerle yorgunluktan kaçmaya çalışacağız.

Yeterli Bir Uyku

Bitkin ve yorgun düşmemek için bireyin genellikle 7-8 saat uyku uyumalıdır. Aksi takdirde insan vücudu yorulur ve bitkin, halsiz düşmektedir. Çocuklarda bu durum 9-10 saat belirtilmiştir. Sürekli yorgunluk hissine kapılmamak için düzenli bir şekilde belirtilen saatler çerçevesinde uyulmalıdır.

yorgunluk-uyku
Depresyon

Bireyin bunalıma girmesi, depresyona girmesi durumu insanın vücuduna zararlar vermektedir. Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sonuçlar doğurmaktadır. Birey depresyona girerek birçok şeyi alt üst etmektedir. Bireyin depresyona girmemesi için kafasını rahatlatacak işlerle meşgul olup yorgunluktan kaçmak ve halsizliğini bitirmek gibi işlevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Yetersiz Beslenme

İnsanın dinç olması için yeterli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Az yeme sonucu oluşan bitkinlik, kan şekerinin düşük seyretmesinden dolayı birey yorgun ve dermansız kalmaktadır. Birey üç öğün düzenli bir şekilde yemek yiyerek yorgunluktan kaçmış olacaktır.

Kansızlık

Özellikle bayanlarda adet kanamasının aşırı olduğu zamanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Bayanlarda rastlanan bu durum sonucunda kişi halsiz düşüp, yorgun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşırı kan durumu sonucunda demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Düzenli bir şekilde beslenme ile yorgunluktan kaçınırız.

Aşırı Kafein Tüketimi

Kafein içeren ilaç ile kahve ve çayın tüketiminden dolayı sinirlilik, kalp atım hızı, tansiyon yüksekliği ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketiminden kaçınarak yorgunluktan kaçınırız.

Şeker Hastalığı

Yüksek kan şekeri, hücreye metabolize edilemediği için insan vücudunu enerji kaynağı olarak kullanamaz. Yeterince besin tüketilmesine rağmen insan vücudu enerjisiz kalarak vücutta yorgunluk boy gösterir. Bu durumda uygulanacak ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz hareketler sonucunda kontrol altına alınacak ve kişi yorulmayacaktır.

yorgunluk-alkol
Alkol Tüketimi

Kişi çok alkol tükettiği takdirde uykuya geçer ve çok derin uykuya dalar. Kişi kalktığında sürekli yorgunluk hissi yaşayacaktır. Bu günlerce de etkisini üzerinde devam ettirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uykusuz kalan bir birey yorgunluğa maruz kalacaktır.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...