Migren Hastaları Beslenirken Nelere Dikkat Etmeli

Migren Nedir?

Migren insanlar arasında çok yaygın olan bir baş ağrısıdır. Baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı karın ağrısı kusma kokulara karşı hassaslaşma gibi birçok insana zararı bulunmaktadır. Psikolojik olarak da sıkıntılara yol açmaktadır. İnsanların çalışma hissini genel olarak ortadan kaldırmaktadır. Birçok kişi bu şekilde iş göremez raporu almaktadır. Her ay genel olarak bu tarz baş ağrıları çekilmektedir. Sürekli bir atak halinde gelmektedir.

hd-migren-101714nj54101579

Yedikleriniz Son Derece Önemli

Sabitlenmiş bir migren ağrınız var ise yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeme içme dışında günlük olarak yapmış olduğunuz alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekmektedir. Günlük hayatınızda yaşanan stres gerginlik durumlarını aza indirmeniz gerekmektedir. Sigara tüketiyorsanız baş ağrınıza bir neden daha bünyenizde bulunduruyorsunuz demektir. Acil olarak bırakmanız gerekir. Hormanal durumunuz da size bir engeldir. Bunları göz önünde bulundurun. Alkol tüketimini en aza indirmeniz gerekir. Çikolata şeker ve eski peynirler migreni fazlasıyla tetikler. İçerisinde kafein bulunan her yiyecekten uzak durun. Çay ve kahve gibi nikotin içeren içecekleri mümkünse bırakın. Eğer mümkün değil ise en az seviyeye indirmeye özen gösterin. İçerisinde maya bulunan ürünler yan içerisinde tiremin katkı maddesi bulunan yiyeceklerden kesinlikle uzak durun. İçerisinde besin enerjisi bulunan yiyecekler her zaman migreni tetiklemektedir. Vücudunuza giren bütün kimyasallar migren ağrısını daha çok tetiklemektedir.

migren21393394

 

Bol Bol Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyve bol bir şekilde tüketin. Kereviz vücudun kimyasallarını dışarıya atmasına yardımcı olur. Elma kivi armut bunlar migrenin dostu olan besinlerdir. Gün içerisinde bu besinleri yemeye dikkat edin. Papatya çayı ve melisa çayı gibi siyah dışında bulunan bitkileri gün içerisinde demleyip tüketin. Kan şekerinize dikkat edin. Düşük kan şekeri migrenin uzun sürmesini sağlar. Günlük sıvı ihtiyacınızı mutlaka karşılayın. Ortalama 2 litrenin üzerinde su içmeye özen gösterin. Gün içerisinde kısa mesafelerde yürüyüşler yapın. Vücudun kan akışını sağlamasına yardımcı olacaktır. Günlük ortalama olarak 7 ila 8 saat uyumayı kendinize alışkanlık haline getirin. Mümkünse karanlık yerlerde uyumaya çalışın. Mümkün olduğu sürece ağrı kesiciler değil doğal yollar ile baş ağrınıza çözüm bulun.

No votes yet.
Please wait...