Led Lamba

LED LAMBALAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Günümüzde enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir yere sahip LED aydınlatma çözümleri popülaritesini artıran bir konu olmasında karşılık, insanların bu teknoloji konusunda yanlış bildiklerini bazı hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

YANLIŞ 1

LED lambaların tüketmiş olduğu enerji normal lambalardan daha fazladır.

DOĞRU 1

LED lambalar, normal lambalara göre çok çok az enerji tüketir. Bunun sebebi LED lambaların %90’a yakın daha az enerji tüketip, daha fazla ışık üretebilmesidir; bu sayede enerji tasarrufu elde edilmesine katkıda bulunur. Bir evdeki tüm lambaları LED lamba yaparak dönem sonunda gelen elektrik faturasından %40 düzeyinde tasarruf yapabiliriz. Bununla birlikte LED lambalar A+ enerji sınıfı etiketine sahiptir.

YANLIŞ 2

LED lambaların parlaklık miktarı watt değerine göre değişir.

DOĞRU 2

LED lambalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü LED lambalar, düşük bir watt değerinde tüketim yaparak normal bir lamba gibi aynı parlaklığı verebilmektedir. Örneğin 75 watt’lık bir normal ampule göre 12 watt’lık LED lamba daha fazla parlaklık sağlayabilmektedir.

led-263205114

YANLIŞ 3

LED lambalar insan sağlığı için zararlıdır. Kanserojen madde içermektedir.

DOĞRU 3

LED lambalar kesinlikle sağlığa zararlı değildir.   LED lambaların içerisindeki madde çevre dostu teknoloji ile üretilmiştir. Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygundur, geri dönüştürülebilir maddelerden yapılmıştır, çevreye zararları bulunmaz. LED lambalar göz sağlığını etkileyecek Kızıl ve Mor ötesi ışın içermemektedir.

YANLIŞ 4

LED lambaların ömürleri diğer lambalar gibi azdır.

DOĞRU 4

LED lambaların kullanım ömrü 10 yıldan başlar. Günde 3 saat ortalama kullanım ömrü olduğu varsayıldığında, 1 tane LED lamba, 3 tane tasarruflu, 5 tane halojen ve 10 tane şeffaf lambaya eşit kullanım ömrüne sahiptir.

YANLIŞ 5

LED lambalar çok çabuk ısınma yapar.

DOĞRU 5

LED lambalar her türlü ortam şartlarına uyumlu olarak üretilmektedir.  Çok uzun süre kullanılmakta olan bir LED lambaya çıplak elle dokunduğumuzda el yakma durumu olmaz.  Bu neden LED lamba, ister yaz isterse kış zamanı her türlü şartlarda kullanılabilir.

ledd81585742

YANLIŞ 6

LED lambaların aydınlatma kalitesi düşüktür.

DOĞRU 6:

Evimize daha çok güneş ve canlılık getirmek istiyorsak LED lambalar en iyi seçenektir. Mağazalarda kalitesi ışık altında kırmızı renk olarak aldığınız bir elbisenin güneş ışığı altında bordo olarak görülmesi gibi LED lambalarda güneş gibi doğal ışık vermektedir.

YANLIŞ 7

LED lambalar diğer lambalara göre pahalıdır.

DOĞRU 7

LED lambaların tükettiği düşük enerji ve uzun ömürlü olması nedeniyle 1 LED alındığında ciddi oranda fatura tasarrufu olacaktır.

Sonuç olarak teknolojik gelişmeler insanların yaşam araçlarını daha da kaliteli ve uygun hale getirmeyi amaçlamaktadır.

 

No votes yet.
Please wait...