Giyilebilir Teknoloji Hakkında Merak Edilenler

Giyilebilir Teknoloji Hakkında Merak Edilenler

Giyilebilir Teknoloji Nedir:

Hayatımıza son birkaç yıldır giren giyilebilir teknoloji kavramı saat, gözlük, bileklik, ceket şeklinde üzerimize giyilebilen ve teknolojik gelişmeler sonucunda çeşidi ve sayısı hızla artan teknolojik giysilerin genel adıdır. Ancak vücuda takılan her teknolojik alet giyilebilir teknoloji alanına dâhil değildir. Mesela kulağa takılan kulaklıklar giyilebilir teknoloji kapsamında değerlendirilemez. Burada esas olan sensörler sayesinde bir çipe ya da akıllı telefona bağlanarak kablosuz olarak yönetilmesidir. Akıllı telefonlara bluetooth yoluyla bağlanan akıllı saatler, giyilebilir teknolojinin en bariz örneklerindendir.

giyilebilir teknoloji

Giyilebilir Teknolojinin Tarihçesi:

Çoğu insan giyilebilir teknoloji kavramıyla henüz tanışsa da ve bu teknolojinin tarihi geçmişinin birkaç yıldan ibaret olduğunu düşünse de kavramsal olarak giyilebilir teknolojiyi cep saatinin bulunduğu 1762’ye götürmek mümkündür. Elbette cep saati giyilebilir teknolojinin başlangıcı değildir ama ilham kaynağı bir milat olarak da düşünülebilir. Bu tarihten çok sonra 1975 yılında Hamilton Watch’ın ilk hesap makineli saati giyilebilir teknolojinin başlangıcı kabul edilebilir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte giyilebilir teknoloji özellikle akıllı saatler konusunda çığır açmış ve en büyük gelişimini de bu kategoride göstermiştir.

giyilebilir-teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Ne Kadar Gerekli:

Giyilebilir teknoloji en azından şimdilik elbette bir telefonun alternatifi değildir ama onu günlük işlerimiz esnasında daha da kolay kullanmamıza yarayacak bir gereç olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır. Örneğin bulaşık yıkarken çalan telefonumuzu ıslak elle açmak yerine kolumuzda takılı akıllı saate vereceğimiz sesli komut sayesinde cevaplayabiliriz. Ya da araçta giderken telefonla yapılması gereken bir işlemi giyilebilir teknoloji ürünü Google Glass gözlüklerle yapmak mümkündür.

giyilebilir315610169

Günümüzde Giyilebilir Teknoloji:

Giyilebilir teknoloji üzerine yapılan tartışmaların ardından günümüzde bu Pazar 10 milyar dolar boyutlarına ulaşmış durumda. Bu rakam artık giyilebilir teknoloji üzerinde insanların endişesinin yerini satın almaya bıraktığını gösteriyor. Artık bir kola takılan bir akıllı saat ya da gözümüze taktığımız sanal gerçeklik gözlükleri hem hayatı kolaylaştıran gereçler olarak hem de bir statü sembolü olarak görülmektedir. Firmaların artan taleplere yeni çeşitlerle katkıda bulunacağı da su götürmez bir gerçektir.

 

Başlıca Giyilebilir Teknoloji Ürünleri:

Teknolojik gelişmeler sayesinde artık gittikçe hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlayan giyilebilir teknoloji ürünlerinden yaygın olarak kullanılanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Akıllı Saatler ve Bileklikler: Giyilebilir teknoloji deyince ilk akla gelen akıllı saatler ve bileklikler akıllı telefonları daha iyi yönetmeye ve özellikle sağlık uygulamalarıyla gündelik hayatta daha fit görünmeye yardımcı olmaktadırlar.
  • Akıllı Gözlükler: Google Glass gözlükleriyle büyük kitlelere ulaşan bu teknoloji sayesinde telefona gelen bildirimleri gözlük ekranında görmek mümkündür.
  • Akıllı Takılar: Özellikle kadın müşterilere hitap etmek amacıyla akıllı saatlerin tüm özellikleri takılara yerleştirilmeye başlanmıştır.
  • Başa Takılan Ekranlar: Sanal gerçeklik gözlükleri bu alanda en yaygın gelişmedir. Akıllı telefonla birlikte kullanılan bu ekran sayesinde kendinizi telefondan izlediğiniz bir filmin ortasında bulmanız mümkün.
  • Akıllı Giysiler: Firmaların son yıllarda üzerine en çok kafa yordukları giyilebilir teknoloji ürünlerinin başında gelmektedir. Çok yakında akıllı ceket, akıllı eldiven gibi kıyafetleri hemen her yerde görmek mümkün olacaktır.
No votes yet.
Please wait...