Bu Yılın En Çok Satan Arabaları

Araba piyasaları sürekli değiştiğinden dolayı araba alım satımlarda farklılıklar görülmektedir. Son zamanlarda ekonomik düzeylerin düzelmesi, bankaların daha kolay araç kredileri vermeleri sonucunda her yıl araç alımlarında bir yükselme görülmektedir. Genellikle ülkemizde dizel yakıt tüketen arabalar ve 1600cc motor gücü tercih edilmektedir. Son zamanlarda ise otomatik vites araba alımları yükseldi. 2016 yılında en çok satılan araba modeli Volkswagen olmuştur. Aşağıda sırasıyla araba modellerini başlıklar altında kaç adet araba satıldığı, geçen yıla göre ne kadar artışın ve azalmanın olduğunu bilgilendireceğim.(Araba modellerin de verilen satış sayıları 2016 Ocak- Ağustos ayları arasındaki satış sayılarıdır)

  1. Volkswagen

2016 yılında en çok satanlar arasında ilk sırada bulunan araba modeli. Geçen yıla göre artışın olduğunu görmekteyiz. Yaklaşık 90.000 araç satılmıştır.

01-vw-golf-main-image-upd-xlarge-trans3480unuu8ufsxdsay1n7mgcv5yzlmao6lolmwyjrxns37303026

  1. Renault

Volkswagen’den sonra Türkiye’de en çok satılan ikinci arabadır. Motor hacminin daha küçük olmasından dolayı tercih edilen arabalardandır. Bu yıl 79.000’e yakın araba satmıştır. Son yıllara göre artış gösteren aralardandır.

renault-all-new-megane-dynamique-nav58651479

  1. Ford

Türkiye’de en çok satılan üçüncü arabadır. Fiyat olarak uygun olması, kalitesinden dolayı tercih edilen arabalardandır. 75.000’e yakın bu yıl Ford satılmıştır.

  1. Opel

Ülkemizde dışarıya kafamızı çıkarıp yola baktığımızda büyük olasılıkla yolda bir Opel görürüz. Yaşadığımız toplum birbirinden etkilenerek araba alır. Opel araba modeli de ülkemizde çok satılan arabalardandır. Bu yıl 35.000 yakın araba satılmıştır. Son yıllara göre artış göstermiştir.

  1. Toyota

Ülkemizde çok göreceğimiz diğer bir araba da Toyota’dır. Son yıllara göre artış hızında düşme olsa da ülkemizde çok satılanlar arasına girmektedir. Bu yıl 33.000’e yakın araba satılmıştır.

  1. Mercedes Benz

Eskilerin arabası, çok klas ve güçlü bir arabadır. Mercedes araba modeli ülkemizde özellikle ekonomik olarak rahat ailelerin kullandığı arabalardır. Ülkemizde Mercedes kullanan sayısı fazladır. Çok güçlü olması ve sağlam olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle alamayanların hayıflandığı nokta ise çok pahalı oluşu ve parçalarının hem bulunması sıkıntılı hem de çok pahalı olmasından dolayıdır. Bu yıl 27.000’e yakın araba satılmıştır.

 

  1. BMW

BMW araba modeli ülkemizde çok satılan arabalar kategorisine girmektedir. Ülkede çok satılmasının sebebi ise adının nam yapmasından dolayıdır. Özellikle gençlerin tercih ettiği araba modelidir.

cq5damresizedimg1680largetime144794953857630542705

Ülkemizde Az Satılan Araba Modelleri

Ülkemizde bazı araba modelleri çok az ya da hiç satılmamaktadır. Sebeplerine baktığımızda ise ülkemizde çok pahalı olması ve ülkede üretilmemesinden dolayıdır. Bentley, Lamborghını, Tata, Ferrari gibi araba markaları ülkemizde nadir görülen araba modellerindendir.

No votes yet.
Please wait...