Borçlarınızı 6 Adımda Bitirmeniz Mümkün

“Borç yiğidin kamçısıdır.” atasözüyle kendinizi avutmaya çalışsanız da, borçlu olmak ciddi bir yükümlülüktür ve kişinin üzerinde ekstra stres ve baskı oluşmasına sebep olabilir. Dünyanın sonu değildir ancak bir an önce kontrol altına alınması ve ivedilikle kapatılması gerekmektedir. Borçların çözümü kararlı bir planlama yapmanız gerekir. Bu planı kesin bir biçimde izleyin ve bir türlü kurtulamadığınız borçlarınızın eriyip gitmesine tanık olun. Borç, her yiğidin gelecek planlarını kemirip bitiren bir kurttur. Ondan korkmayın, kontrol altına alın ve bitirin.

Borçların çözümü için 6 etkili yol:

Borçlarınıza Dair Her Şeyi Bilin

Nerede, ne kadar borcunuz olduğunu bilmeniz önemlidir. Bir borç defteri oluşturun ve tüm bilgileri buraya aktarın.

borclar-hukuku13392415

 

Tüm Borçları Birleştirin

Eğer birçok farklı bankada ve kişide borçlarınız varsa, bunları en uygun faiz oranını sunan tek bir bankada birleştirmeniz mantıklı olandır. Diğer bankalara ait tüm kredi kartlarınızı ve hesaplarınızı iptal edin. Tek bir yerle anlaşıp ödemeleri taksitlendirme yoluyla geri ödeyin.

Mevcut Harcamalarınızı Kontrol Edin

Zaten hali hazırda bir borcunuz varken, yenilerini eklemeyin. Kira, fatura ödemeleri gibi elzem ödemeleri düzenli biçimde gerçekleştirin.

Gerekmiyorsa Almayın

Almayı düşündüğünüz her şeye “İstek mi, ihtiyaç mı?” sorusu ile yaklaşın. İhtiyaç ise, almayı değerlendirin. İstek ise, borcunuzu kapatana kadar onu almayın.

borclar-hukuku-110404540

 

Aile Desteği Alabiliyorsanız, Gururu Bırakın

Eğer ailenizde, yakın çevrenizde borç alabileceğiniz birileri varsa, banka kıskacından kendinizi kurtarın. Doğrudan tanıdığınız, güvendiğiniz bir kişiye borçlanmak daha güvenlidir.

Tasarruf Planı Oluşturun

Gereksiz ışıkları kapatın, su harcamasını gece yapın, uygun fiyatlı marketlerden alışveriş yapmaya başlayın. Tasarruf planınıza sadık kalın.

Borçların çözümü kısa vadede olmayabilir ama bu ümidinizi kırmasın. Etkili bir planlama sayesinde siz de borçlarınızı kontrol altına alacak ve onların hayatınızı yönetmesine izin vermeyeceksiniz. Tüketim çağı ve büyük şehirde yaşamanın zorlukları gibi nedenlerden dolayı borçlanmak durumunda kalabilirsiniz. Tüm finansal durumunuz kontrol altında olduğu sürece, korkmanız için hiçbir neden yok. Planlamanızı doğru yapın, borçları takip edin,

No votes yet.
Please wait...