Araba Tutkunlarının Yeni Renk Trendi “Beyaz”

Araba Rengi Önemli Bir Ayrıntı

Araba sahiplerinin eskiden çok önemsemediği ve fabrikaların belirli bir renk kotası sınırıyla ürettiği arabaların rengi günümüzde araba alacak kişiler için çok önemli bir ayrıntı haline geldi.

araba-1736734

Beyaz Renk Revaçta

Birçok araba markasının dile getirdiği en önemlisi husus şüphesiz ki müşterilerin araç seçerken en zor kararı arabanın rengini belirleme aşamasında veriyor olmasıdır. Otomobilde yeni renk trendinin beyaz olmasına karşılık, sert araba kullanıcılarının renk tercihi siyah, gençler ve genç ruhlu olmaya özenen müşteriler mavi veya kırmızı, yine lüks araç tercihlerinde de bu renk ve karakter ilişkisinin öne çıktığını birçok otomobil üreticisi firmanın yetkililerinden duyuyoruz. Daha önceleri lüks araç tercihlerinde öne çıkan gri rengin, yine aynı kullanıcılar tarafından beyaza yönelmiş olduğunu görüyoruz.

Renge Göre Otomobil Alımı

Sıfır kilometre araç seçiminde olduğu gibi ikinci el araç alımlarında renk seçimi, ya da diğer bir deyişle ile rengine göre otomobil satın almak önceki yılların aksine özellikle son yıllarda hatta son 5 yılda büyük önem arz etmektedir. Bu husus o kadar önemlidir ki otomobil satıcılarının aracın rengine göre fiyat belirleme yaptıkları görülmektedir. Şu şekilde örnek verecek olursak aynı model aracın tutulmayan bir rengi ile popüler rengi arasında alım satımda 2-3 bin liralara varan fiyat farklılıkları görülmektedir. Bu durum hemen hemen her zaman karşılaşılan bir durumdur. Yine otomobil acentaları bir araç satışında müşterileri etkilemek için renk hususunda bu aracımız için bu renk özel olarak tasarlandı, çok tutulan çok sattığımız bir renk diye satış yapmaktadır.

araba renk secimi beyaz

Bölgesel Eğilimler

2015 yılı araştırma verilerinde dünyanın bölgesel trendleri göre şu şekilde bir sonuç çıkmaktadır;

Amerika kıtasında özellikle Kuzey Amerika’da beyaz renk, en çok tercih edilen (yüzde 25); daha sonra siyah (yüzde 21), gri (yüzde 18) rengi izlemektedir.

Avrupa’da öne çıkan renk beyaz olurken (yüzde 31), onu ikinci sırada siyah (yüzde 18) ve gri (yüzde 14) ile takip etmektedir.

Asya Pasifik bölgesinde ise beyaz en popüler renk olmaya devam ederken (yüzde 45) diğer bölgelerde olduğu gibi ardından siyah (yüzde 16) ve gümüş gri (yüzde 10) rengi gelmektedir.

No votes yet.
Please wait...